Jak zrobić domowy teatrzyk? – podstawowe porady i pomysły

Nikt nie lubi się nudzić. W szczególności najmłodsi często grymaszą i stają się niesforni, gdy brakuje im angażującego zajęcia. Warto więc poszukać wraz z dzieckiem nowych rozrywek, które mogą być rozwijające zarówno dla pociech, jak i ich rodziców. Jedną z takich propozycji jest domowy teatrzyk.

Dlaczego warto zrobić domowy teatrzyk?

Każda nowa aktywność daje maluchowi możliwość rozwoju, pobudza jego kreatywność i wyobraźnię. To także sposób na wspólne spędzenie czasu z rodzicami i wzajemne zacieśnienie więzi. Domowy teatrzyk dodatkowo rozwija inteligencję, ponieważ pociecha wymyśla i odgrywa scenki z zachowaniem ciągu przyczynowo-skutkowego. To możliwość dostrzeżenia talentów artystycznych u dziecka, które musi odpowiednio modulować głos i przybierać różne pozy. Dzięki temu malec nabierze śmiałości i będzie się mniej wstydził w sytuacjach wymagających od niego przemawiania w przyszłości. Frajdę stanowi wspólne wybieranie rekwizytów i kukiełek, które mogą zostać zakupione na potrzeby zabawy lub stworzone z przedmiotów znalezionych w domu.

Pomysły na domowy teatrzyk

Najprostsza forma domowego teatrzyku to odgrywanie znanej dziecku sceny z ulubionej bajki. Bardziej skomplikowane, lecz jednocześnie pobudzające kreatywność, jest ułożenie własnego scenariusza. Ta opcja umożliwia jednak łatwiejsze dopasowanie posiadanych rekwizytów do fabuły. Warto podpowiadać dziecku historie, których zakończenie będzie niosło ważny morał. Za scenę teatrzyku kukiełkowego może posłużyć nawet przykryty kocem stół lub biurko, zza którego maluch będzie wyciągał pacynki. Ciekawą opcją będzie też teatr cieni, do którego potrzebne są jedynie ściana i latarka.