Jak wyrobić w sobie nawyk rysowania?

Rysowanie jest jedną z największych przyjemności w życiu, problem w tym, że z biegiem czasu ludzie przestają swobodnie rysować i tworzyć tak jak w dzieciństwie. Jedni mówią, że to z braku czasu, inni z braku wyobraźni, a są i tacy, którzy twierdzą, że rysują tak źle, że czasem wstydzą się to upublicznić, ale rzeczywistość jest taka, że wszyscy mamy potrzebę rysowania i malowania, w końcu to jeszcze jeden sposób na wyrażenie swoich uczuć.

5 zasad do dobrego rysowania

Niedużo, ale codziennie

Najlepszym sposobem na stworzenie nawyku jest stałość, bez tego trudno jest stworzyć rutynę, czy to twórczą, czy fizyczną. Ze sztuką czy rysunkiem jest tak samo jak ze sportem; musi to być czynność, którą trzeba uprawiać codziennie, aby zobaczyć poprawę wyników. Dlatego podstawowym kluczem do nauki dobrego rysowania jest przede wszystkim wiara w siebie, myślenie, że znajdziesz swój własny styl i że będziesz w stanie robić to dobrze. Aby to zrobić, zawsze noś przy sobie mały notesik i ołówek, a za każdym razem, gdy masz kilka minut wolnego czasu, poświęć je swojej wyobraźni i mocy jej uchwycenia. Pierwsze rysunki mogą ci się nie podobać, ale stopniowo będziesz czuł się z nimi bardziej komfortowo i będziesz się poprawiał, bądź cierpliwy.

Inspiruj się swoją wyobraźnią

Może Ci się wydawać, że najłatwiej jest skopiować obraz lub zdjęcie, ale nic bardziej mylnego. Najprostszym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku rysowania i robienia tego dobrze jest użycie wyobraźni. Możesz z tego uczynić nawet edukacyjną zabawę dla dziecka i Ciebie. Rysuj z sercem, z uczuciami, które w danym momencie Cię nachodzą i przede wszystkim zacznij rysować bez zbytniego myślenia. Czasami ludzie przestają rysować i tworzyć, bo nie wiedzą jak zacząć lub co uchwycić, dobrym początkiem byłaby próba odtworzenia bohaterów ostatniej przeczytanej powieści.

Nie rysuj z przymusu

Nie myśl, że rysowanie jest obowiązkiem i skończ narzucać go sobie, gdy jesteś najbardziej zestresowany. Rysowanie musi być czymś przyjemnym, czynnością, którą wykonujesz, aby się zrelaksować lub połączyć z samym sobą. Możesz poświęcić kilka minut dziennie lub w weekend, ale zawsze rób to w relaksującym otoczeniu i z dala od presji pracy. Rysujesz z miłości do sztuki, a nie z obowiązku. W tej chwili masz zeszyt i nic więcej. Do rysowania nie potrzeba wiele, rób to w sposób zasadniczy, a później będziesz mógł przejść do malowania, jeśli będziesz chciał. Ale jeśli na początku musisz myśleć i nosić wszystkie niezbędne materiały, to sprawi, że będziesz bardziej leniwy, aby zacząć rysować, dlatego tutaj zastosujemy tę samą radę, którą musimy stosować w przypadku mody; „mniej znaczy więcej”.

Odkrywaj nowe techniki

Jeśli zawsze rysowałeś ołówkiem, czas przestawić się na rysowanie piórem lub odwrotnie. Odkryj nowe techniki i stań się w tym ekspertem. Osobista satysfakcja, jaką uzyskasz z opanowania techniki lub materiału do perfekcji, będzie ogromna. Co więcej, łatwiej będzie porównać swoje początki i osobisty rozwój twórczy, jeśli zawsze będziesz używać tej samej techniki.

Rysuj swoje życie

Aby wyrobić sobie dobry nawyk i poprawić technikę, nie ma nic lepszego niż prowadzenie obrazkowego pamiętnika. Rysuj codziennie, uwieczniaj swój dzień i swoje podróże, moment, który przykuł Twoją uwagę w ciągu dnia, osobę, którą widziałeś. Spróbuj uchwycić te małe chwile i rób to codziennie, zobaczysz jak pod koniec miesiąca zauważalnie się poprawisz, a wiesz, że to tylko wyobraźnia.